B2B

Volba školního batohu

Správná volba školního batohu má pozitivní vliv na zdravý vývoj dítěte a minimalizuje negativní dopady spojené s nošením batohu.


Batoh však musí splňovat zásadní konstrukční kriteria respektující dětskou anatomii a správnou ergonomii.


Podívejte se na video, ve kterém popisujeme, jak vybrat správný batoh, na co dávat pozor a proč. Ve videu také ukazujeme, jak má batoh správně sedět a kde, aby se dětská záda mohla zdravě vyvýjet a netrpěla.


JAK VYBÍRAT A NA CO DÁVAT POZOR PŘI KOUPI BATOHU PRO ZDRAVÁ ZÁDA


Při výběru batohu je třeba věnovat největší pozornost provedení a konstrukci zádového nosného systému, zádového panelu, ramenních popruhů a bederního pásu. Tyto části jsou rozhodující, jestli batoh bude možné správně a zdravě nosit a minimalizovat tak možné negativní dopady na dětskou postavu spojené s nošením těžkého břemene. Zapomínat ovšem nesmíme ani na správné členění a uspořádání hlavní komory batohu, které umožní uvnitř správně organizovat věci, vertikálně i horizontálně a fixovat je proti nežádoucím pohybům uvnitř batohu ze strany na stranu.

Níže je uvedeno ZÁKLADNÍ DESATERO důležitých tipů a hledisek, které je dobré při pořizování batohu pro Vaše dítě zvážit.

1 - VÝŠKOVĚ STAVITELNÝ ZÁDOVÝ SYSTÉM

Nechcete-li kupovat batoh každý rok, jak dítě roste, zádový nosný systém by měl být výškově stavitelný. Jedině s ním budete schopni správně ergonomicky nastavit pozici ramenních popruhů a bederního pásu dle výšky dítěte a jeho anatomie a umožnit tím bezpečné, správné a k páteři šetrné nošení batohu.

2 - ANATOMICKY STŘIŽENÉ RAMENNÍ POPRUHY, PŘICHYCENÉ POD SPRÁVNÝM ÚHLEM

Ramenní popruhy by měly být dostatečně polstrované, akorát široké (cca 6,0-6,5cm pro první stupeň, cca 6,5-7,0cm pro druhý stupeň) a anatomicky střižené. Příliš široké ramenní popruhy přesahují ramena, špatně sedí a nedostatečně přenáší zatížení, příliš úzké se naopak zařezávají do trapézového, ramenního a prsního svalu. Správně anatomicky střižené a přichycené ramenní popruhy dosedají přesně na střed ramen, nesjíždějí na jejich hranu, rovnoměrně dosedají na dětské tělo po celé délce a šířce, nevytvářejí takzvaně „křidélka“, kdy se dotýkají trapézového svalu pouze na vnitřní straně u krku nebo „prázdné zatížení“, kdy se ramen v nějakém místě vůbec nedotýkají. Aby ramenní popruhy přesně seděly na ramennou, jejich úhel přichycení je velmi důležitý.

3 - HRUDNÍ HORIZONTÁLNÍ POPRUH, VÝŠKOVĚ STAVITELNÝ

Ramenní popruhy by měly mít vždy hrudní horizontální popruh, výškově stavitelný, který optimalizuje posazení ramenních popruhů na těle. Zároveň tento popruh přenastavuje zatížení ramenních popruhů pouze z horní části trapézového svalu i na přední stranu ramen a hrudníku a tím umožňuje rozložit hmotnost batohu na větší plochu a minimalizovat zatížení jinak dopadající pouze na horní část trapézového svalu.

4 - ANATOMICKÝ BEDERNÍ PÁS, DOSTATEČNĚ ROBUSTNÍ A DLOUHÝ

Batoh by měl být vybaven polstrovaným, anatomicky střiženým bederním pásem, dostatečně tuhým, vysokým a dostatečně dlouhým, aby obklopoval dětská bedra až do přední části břicha. Bude pak schopen přenášet maximální část hmotnosti batohu na bedra (až 70% hmotnosti batohu) a zásadně tak odlehčí zatížení ramen. Tím se významně minimalizuje u dětské páteře negativní komprese obratlů a meziobratlových plotének, zatížení ramen. Dobře zkonstruovaný bederní pás pomůže zachovat vzpřímený postoj dítěte při nošení batohu a tím umožní bezpečné a pro zdraví šetrné nošení batohu.

5 - PEVNÝ, ALE FLEXIBILNÍ ZÁDOVÝ PANEL

Zádový panel by měl být pevný, ale určitě flexibilní, zároveň by měl být vytvarovaný tak, aby kopíroval zakřivení páteře v místech, kde dosedá. Takto konstruovaný zádový panel dobře a rovnoměrně roznáší hmotnost batohu na plochu zad. Jeho flexibilita, nebo-li možnost ho snadno ohýbat ve vertikálním směru, umožňuje dětem pohyb bez omezení, nenosí na zádech rigidní, pohyb omezující „krabici”. Zádový panel by se měl v rukách dát mírně ohýbat ve vertikálním směru, aniž by k tomu bylo zapotřebí velké síly.

6 - POHODLNÉ A VZDUŠNÉ ZÁDOVÉ POLSTROVÁNÍ, NIKOLI VŠAK PŘÍLIŠ MASIVNÍ

Polstrování zádového panelu by mělo být pohodlné a vzdušné, pokryté materiálem, který při dotyku neškrábe (Je to obzvláště důležité také u polstrování ramenních popruhů, neboť ty jsou často přímo ve styku s dětskou pokožkou na krku. Vhodnost látky je možné vyzkoušet třením o vnitřní stranu zápěstí). Pozor však na polstrování, které je hodně masivní, neboť vzdaluje těžiště batohu od těžiště postavy a tudíž je zapotřebí vyvíjet větší svalové úsilí ke kompenzaci hmotnosti batohu. Navíc je s touto kompenzací často spojeno spontánní předklánění dětí vpřed, což způsobuje ještě větší zatížení dětské páteře a těla. Hloubka polstrování 2-3cm je optimální.

7 - SPRÁVNÁ DÉLKA ZÁDOVÉHO PANELU, NEPADAJÍCÍ PŘÍLIŠ POD PAS

Délka zádového panelu by měla být zvolena tak, aby dno batohu moc nespadávalo pod pás dítěte, ne více jak 3cm pod opasek kalhot umístěný v pase, a zároveň bederní pás dosedal na bederní oblast. Optimální posazení bederního pásu je takové, kdy horní hrana pánevní kosti končí zhruba v jedné třetině bederního pásu odshora. Uchycení ramenních popruhů k batohu by mělo být přibližně 8-10cm pod 7. krčním obratlem, ramenní popruhy by měly být opatřeny stabilizačními popruhy, tak zvanými „balančáky”, opět pro optimalizaci zatížení ramenních popruhů. Přesahuje-li horní hrana hlavní komory batohu konturu ramen, často u subtilních a malých prvňáčků, tak to není na škodu a ničemu to nevadí. Pozor ale aby dítě bylo schopno dostatečně zaklonit hlavu.

8 - KONSTRUKCE, HMOTNOST, VELIKOST A TVAR BATOHU

Velikost batohu by měla být volena dle budoucího využití. Batoh by měl být co nejmenší a nejlehčí, z pevného a odolného materiálu. Hmotnost kolem 1100g se dá považovat za dobrou. Pozor však na lehké školní batohy bez funkčního nosného systému, jeho absenci nízká hmotnost batohu nenahradí. Hloubka batohu by měla být co nejmenší, aby těžiště batohu zůstalo co nejblíže těla. Šířka batohu by měla být taková, aby věci uložené uvnitř nelétaly ze strany na stranu při pohybu, pobíhání a skákání dětí. Vnitřní uspořádání kapes by mělo umožnit bezpečné a fixované ukládání těžkých předmětů co nejblíže zádovému panelu a mělo by umožnit i vertikální využití objemu batohu, aby věci nepadaly pouze na dno a vrchní část batohu zůstala prázdná a nevyužitá.

9 - REFLEXNÍ BODY, BEZPEČNOSTNÍ PRVKY

Batoh by měl být vybaven řadou reflexních bodů a bezpečnostních prvků umístěných vepředu, na boku i zezadu pro lepší viditelnost za tmy nebo při špatné viditelnosti. Reflexní materiál by měl být vysokoreflexní, který vykazuje vysokou odraznost světelných paprsků pod širokým úhlem dopadu.

10 - PŘEZKY, ZIPY

Přezky a zipy by měly být použity takové, aby je i malé děti mohly ovládat a neměly problémy s jejich rozepínáním a manipulací. Mohutné zipy o velikosti 10 jsou téměř nezničitelné a obstojí i při náročném dětském zacházení.