Náš příběh má 30let

Ke zrodu naší firmy přispěly tři věci. Velká láska k lezení po horách, šicí šlapací stroj Minerva Bobin a doba komunistického režimu s dnes neuvěřitelným nedostatkem čehokoliv.

 

PIONÝRSKÉ ZAČÁTKY

Všechno začalo v 80. letech touhou mladého studenta mít pro své výpravy do hor alespoň nějaké vybavení, od větrovky, návleků do sněhu, po batoh a spacák. V té době bylo v Československé republice vše nedostatkem a jediná cesta, která k tomuto snu vedla, byla vlastní tvorba. Objevil jsem v pokojíčku své sestry šlapací šicí stroj Minerva Bobin a začal se postupně po nocích učit šít. Díky sousedce ze sousedního domu, která byla pánská krejčová a ke které jsem chodil na rady, jsem se naučil základy střihů. Zjistil jsem, jak se vsazují kapsy do bundy, jak se pasují jednotlivé díly oblečení k sobě, atd. Pomalu jsem se propracoval až k šusťákové bundě. Své modely jsem se snažil „oživit“ různými nášivkami typu „USA“, „Canada“ – získané směnou mezi kamarády, kteří je přivezli ze zahraničí. Své vlastnoručně ušité oblečení jsem nosil dalších 5-10 let.

 

PRVNÍ BATOH

Pro svůj výlet do Julských Alp v roce 1985 jsem se rozhodl vyrobit si vlastní batoh. Nedovedete si představit, jak náročné bylo sehnat potřebný materiál k jeho výrobě. Textilní podniky o technických látkách neměly ani ponětí, natož aby bylo možné si je u nich zakoupit. Používal jsem proto, co se dalo - plachtu ze stánků nebo kus plachtoviny, kterou byl přikrytý stavební materiál. Pracně sehnaný materiál jsem obarvoval barvami na textil doma u rodičů na kuchyňském vařiči. Reflexní prvky jsem nastříkal auto sprejem.

Po zkušenostech z výpravy do Julských Alp se svým prvním prototypem, jsem se rozhodl batoh rozpárat a přešít. Nakonec jsem sestrojil, na základě zkušeností, batoh nový. Pomalu mne začínali oslovovat kamarádi z lezeckého oddílu, kteří chtěli také ušít takový batoh, jako jsem měl já.

 

PRVNÍ KAPITÁL A PRVNÍ PODNIKÁNÍ

V době komunismu nebylo sice možné většinu věcí koupit, ale mnohé bylo možné získat směnou. Ušité věci jsem proto vozil do Ruska. Bylo třeba počítat, že cca polovinu mých výrobků mi ukradnou, ale druhou polovinu se mi podařilo vyměnit za titanové šrouby. Jeden šroub se dal na oplátku v NSR prodat za 30 Marek.  

V roce 1995 jsem se proto rozhodl ušít si další vlastní batoh, podle svých představ. Dostupnost materiálů pro jeho výrobu se výrazně zlepšila. Na základě poptávky od kamarádů a jejich kamarádů a také z firmy Hudy sport, jsem začal batohy šít ve větším množství a roku 1997 jsem založil firmu BOLL.

První řadou batohů firmy BOLL, které jsme představili, byly tři druhy DayPack batohů a jeden sedmdesáti litrový horolezecký batoh.

Dnes firma BOLL vyrábí přes 50 typů produktů, od batůžků pro děti, po školní batohy, batohy do města i pro náročnou turistiku, spacáky a další doplňky. Výroba všech produktů se ale stále řídí naší základní filosofií a splňuje přísná kritéria v oblasti funkčnosti, dokonalé ergonomie a spolehlivosti.