Jak sbalit batoh

Chcete-li maximálně pohodlně cestovat nebo lézt po horách s batohem, je kromě správného sezení batohu na zádech také velmi důležité, jak si věci do batohu sbalíte. Protože konstrukce batohů BOLL využívají nejnovějších poznatků z této oblasti, která se za posledních několik let výrazně vyvinula, všeobecné tvrzení, že nejtěžší věci se mají sbalit do horní části batohu, se dávno stalo mýtem. 

Přestože každý má svůj systém balení batohu, existuje několik všeobecných pravidel o rozložení váhy, která by se měla brát na zřetel. Tato všeobecná pravidla se ovšem částečně mění s druhem činností, které s batohem vykonáváte. Proto je vhodné rozdělit všeobecná pravidla balení batohu do tří základních kategorií:

 

 

 


Činnosti spojené s aktivním pohybem v přírodě
Při aktivitách jako je lyžování, běh na běžkách, běhání a cyklistika se spíše používají velkoobjemové ledviny umístěné v pase nebo maloobjemové batohy. V těchto případech hraje spíš větší roli umístění batohu na zádech, než jak je batoh sbalen. Základní pravidlo je, aby batoh byl umístěn pevně na těle a v té části, která se při pohybu nejméně pohybuje. Zpravidla to často bývá v dolní části zad. V každém případě je důležité, aby těžké předměty byly umístěny co nejblíže zad a volně se v baťohu nepohybovaly a aby kompresní popruhy na batohu byly vždy maximálně staženy. Hrudní i bederní stabilizační popruhy byly měly být také maximálně dotaženy k tělu.